Triki, na które kibice patrzyli z zapartym tchem. Mecze, które przeszły do legendy. Bramki i sukcesy, którymi napisał piękną historię FC Barcelony. Ronaldinho to bez wątpienia jeden z najbardziej lubianych piłkarzy w dziejach futbolu. Właśnie rusza przedsprzedaż biografii Brazylijczyka „Ronaldinho. Uśmiech futbolu”, która do polskich księgarni trafi 17 sierpnia.

 

 

Książka w przedsprzedaży dostępna jest na http://www.labotiga.pl/195-ronaldinho:

- oszczędzasz ponad 10 zł od ceny okładkowej!

- atrakcyjne pakiety z innymi książkami o FC Barcelonie

- szansa na wygranie nowych koszulek FC Barcelony na sezon 2017/18 w konkursie na www.ronaldinhoksiazka.pl

 

Fragment książki:

Real Madryt jest niewidoczny. Barça gra dobrze, z niesamowitą szybkością; jej przewaga nad los blancos staje się ewidentna. Eto’o, praktycznie niezawodny, na buczenie odpowiedział golem. Chapeau bas dla Messiego – w wieku zaledwie 18 lat po raz pierwszy gra w tego typu meczu i pokazuje wielką dojrzałość i odpowiedzialność. Tymczasem Ronaldinho swoimi podaniami i wyprawami w pole karne wywołał drżenie u obrońców Realu Madryt. Wydaje się, że dziś jedna drużyna gra, a druga z podziwem obserwuje wspaniałe akcje swoich przeciwników. Valdés ma niewiele pracy. „Święty” Casillas znów w wielu sytuacjach uratował swój zespół. Jeśli Luxemburgo nie znajdzie żadnego cudownego środka w ciągu tych 15 minut, rywale pozbawią Real Madryt wszystkich nadziei. (…)

 

Minuta 76: goool!!! Ronaldinho! Drugi gol Brazylijczyka! Znów podaje do niego Deco. Gaúcho biegnie sam, zostawiając za sobą biednego Ramosa. Patrzy na Casillasa i wewnętrzną częścią stopy umieszcza piłkę przy dalszym słupku. Nie do obrony! To właśnie wtedy publiczność na Santiago Bernabéu, wstając z miejsc, biła brawo piłkarzowi Barcelony. Była to niezapomniana chwila, transmitowana przez wszystkie staje telewizyjne. Redaktorzy i dziennikarze uratowali dla potomności wyjątkowy obrazek: pierwszy plan, na którym dwóch kibiców los blancos, w szalikach Realu Madryt, bije brawo po golu strzelonym przez piłkarza Barcelony. Wszyscy zadawali sobie pytanie, skąd taka reakcja, i dużo mówiło się sportowym zachowaniu madryckiej publiczności. Ale nie było to tylko zwykłe sportowe zachowanie. 80 tysięcy kibiców w Chamartín nie było głupich – potrafili po prostu docenić dobrą grę. Estetyka futbolu wzięła górę nad wiernością własnym barwom, a podziw sprawił, że fani zapomnieli na chwilę o fatalnym występie swojej drużyny. Trzeba zaznaczyć, że zachowanie kibiców los blancos wynikało też z innych powodów: był to sposób na wyrażenie urazy do swoich zawodników, pokazanie im, że będą w stanie oklaskiwać najlepszą drużynę, jedynego prawdziwego „galáctico”, którego widzieli na boisku. W każdym razie dla Ronaldinho brawa, jakie dostał na boisku rywala, były wielkim uznaniem.

 

Od 22 lat na Santiago Bernabéu nie słyszano owacji dla przeciwnika. (…) Ronaldinho mógł być dumny – takiego hołdu nie dostaje się codziennie. W tego typu momentach przypominają się stare pojedynki między dżentelmenami, w których zawsze doceniano umiejętności oponenta. Dobrym tego przykładem była wypowiedź jednego z sympatyków Realu Madryt, zaczepionego po meczu: „Nie zostanę kibicem Barcelony, ale owszem, jestem fanem Ronaldinho”.

 

Książki szukaj także na www.empik.com, a od 17 sierpnia w salonach Empik w całej Polsce.

 

O książce:

Pierwsza w Polsce biografia piłkarskiego magika!

 

Kiedy jako 19-latek w derbach Porto Alegre raz za razem ogrywał legendarnego Dungę, kibice byli w szoku. Gdy założył mu siatkę, po czym zdobył zwycięskiego gola, przesądzając o mistrzostwie dla Grêmio, fani zrozumieli, że są świadkami narodzin wielkiej gwiazdy.

 

Piękne gole, jak piłka wrzucona „za kołnierz” Seamanowi w meczu Brazylia – Anglia. Niezwykłe triki, jak zaczarowanie obrony Chelsea i strzał z miejsca, który przeszedł do historii. Niezapomniane występy, jak El Clásico na Santiago Bernabéu w 2005 roku, po którym kibice Realu zgotowali mu owację na stojąco.

 

Dzięki tej książce jeszcze raz wrócisz do wszystkich momentów naznaczonych magią Ronaldinho. Ale dowiesz się też o tragicznej śmierci jego ojca, zrozumiesz, dlaczego idolem piłkarza nie była żadna z gwiazd futbolu, a także przeczytasz o 23 golach strzelonych przez Brazylijczyka w jednym spotkaniu.

 

Autor: Luca Caioli

Tytuł oryginału: Ronaldinho. La Sonrisa Del Fútbol

Tłumaczenie: Barbara Bardadyn

Data wydania: 17 sierpnia 2017

Cena okładkowa: 39,90 zł

Liczba stron: 288 tekst i 8 zdjęcia