- Szczegóły
- 11/09/2015
- Konrad Mituniewicz
Narodowy Dzień Katalonii, znany lokalnie jako La Diada Nacional de Catalunya, to święto, które odbywa się w regionie co roku w dniu 11 września. Od zawsze jest okazją do świętowania katalońskiej kultury i obyczajów, a także zamanifestowania dążeń niepodległościowych.
Ale dlaczego Katalończycy świętują la Diada? Co się dzieje podczas obchodów? Oto 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o największym katalońskim święcie.
- Upamiętnia słynną klęskę
Bardzo nietypowo dla wielkiego święta, la Diada przypomina o wielkiej militarnej klęsce. 11 września 1714 po 14-miesięcznym oblężeniu Barcelony armia króla Filipa V z dynastii Burbonów ostatecznie pokonała opór katalońskich żołnierzy. Kapitulacja oznaczała rozwiązanie autonomicznych instytucji katalońskich, usunięcie katalońskiego jako języka urzędowego i wprowadzenie nowych przepisów od nowo scentralizowanej Hiszpanii.
- Było zakazane przez generała Franco
Pierwsze obchody la Diada miały miejsce w 1886 roku, a w 1939 zostały oficjalnie zniesione przez dyktaturę Francisco Franco. Regionalny rząd kataloński przywrócił święto dopiero w 1980 roku, pięć lat po śmierci Franco.
- Jest to hołd dla zmarłych Katalończyków
4000 osób zginęło w obronie miasta podczas oblężenia Barcelony. Są oni pochowani na Morowym Cmentarzu (Fossar de les Moreres) w pobliżu kościoła Santa Maria del Mar w Dzielnicy Gotyckiej. Co roku tysiące Katalończyków składa tam kwiaty by uczcić pamięć o bohaterskich obrońcach miasta.
- To świetny dzień, na bycie sprzedawcą flag
La Senyera, katalońska flaga składająca się z czterech czerwonych pasów na żółtym tle, tego dnia jest widoczna dosłownie wszędzie. Jej ogromne modele wiszą w poprzek całych budynków, podczas gdy niezliczone mniejsze wersje trzepoczą z balkonów lub zdobią tysiące samochodów. Przeważający odsetek ludzi chodzących podczas la Diada po ulicach albo macha nimi trzymając je w rękach, albo zakłada je na siebie. W ostatnich latach na popularności zyskuje nieco inna flaga - la Estelada. Składa się ona z białej gwiazdy pięcioramiennej na niebieskim trójkącie (lub czasem z czerwonej gwiazdy na żółtym trójkącie) na górze klasycznej flagi Katalonii w czerwono-żółte paski. Gwiazda ta jest nieoficjalnym symbolem katalońskiego ruchu niepodległościowego.
- Jest coraz bardziej popularne
La Diada zawsze była magnesem dla zwolenników katalońskiego separatyzmu. Dla wielu osób dzień ten jest naturalną okazją by wyrazić swoją katalońską tożsamość, ale wiele innych korzysta z okazji, aby wyrazić swoje uczucia polityczne. Liczba uczestników pokojowych protestów wzrosła w ostatnich latach po tym, gdy hiszpański Trybunał Konstytucyjny zmienił statut autonomii Katalonii, aby poważnie ograniczyć moc regionu. Pierwsza masowa demonstracja odbyła się w 2012 roku, kiedy to od 600.000 do nawet 2 mln osób (w zależności którym źródłom wierzyć) zebrało się w Barcelonie, aby domagać się ogłoszenia niepodległości od Hiszpanii. W następnym roku, około 1,6 mln osób, stworzyło 400-kilometrwy łańcuch ludzki wokół całego regionu. Katalończycy chwycili się za ręce w linii od Pirenejów na północy, po granicę z Walencją na południu. Zainspirowały ich trzy republiki bałtyckie, które w ten sam sposób demonstrowały swoją niezależność od Związku Radzieckiego w latach 90. XX wieku. Akcja ta odbiła się szerokim echem na całym świecie. Rok później, w 2014 roku, miały miejsce obchody 300-lecia la Diada. Jak deklarowali organizatorzy nawet 1,8 miliona demonstrantów, stojąc ramię w ramię na dwóch głównych arteriach Barcelony, uformowało gigantycznych rozmiarów literę "V" - od hiszpańskiego słowa "votar" - "głosować".
AUTOR: KONRAD MITUNIEWICZ