Tegoroczne Warszawskie Targi Książki (19-22 maja) na PGE Narodowym upłyną pod znakiem Katalonii i literatury poświęconej temu regionowi. Podczas imprezy nie zabraknie wątków związanych z FC Barceloną. Dla fanów Blaugrany szczególnie interesująco zapowiada się czwartek 19 maja, kiedy będą mieli okazję zobaczyć film poświęcony Josepowi Suñolowi oraz spotkać wiceprezesa klubu, Carlesa Vilarrubíego.

 

W ramach programu „Spotkanie sportu z kulturą” FC Barcelona – partner Instytutu Rajmunda Llulla w zakresie wystąpienia w Warszawie – zaproponuje na Warszawskich Targach Książki projekcję filmu dokumentalnego pt. „Josep Suñol: Krzyk odwagi” (2016) (czwartek, godz. 14.00-14.50, sala Barcelona) przybliżającego postać dziennikarza i biznesmena Josepa Suñola i Garrigę (1898-1936), prezesa FC Barcelony, zamordowanego przez wojska frankistowskie na początku hiszpańskiej wojny domowej.

 

Tego dnia można też będzie wziąć udział w panelu „Literatura i piłka nożna” (godz. 15.00-15.50, sala Barcelona). Pisarz i zagorzały kibic Jordi Puntí porozmawia z Carlesem Vilarrubím, wiceprezesem klubu FC Barcelona o literackim i kulturowym wymiarze piłki nożnej.

 

W czwartkowe popołudnie na scenie głównej Targów (godz. 16.30) nastąpi rozstrzygnięcie konkursu literackiego współorganizowanego przez FCB Escola de Varsòvia. W wyjątkowym spotkaniu zorganizowanym nie tylko z myślą o uczniach warszawskiej akademii FCB, ale także wszystkich młodych czytelnikach interesujących się piłką nożną, udział wezmą panowie Jordi Sierra i Fabra oraz Carles Vilarrubí.

 

Organizatorem uczestnictwa Barcelony i literatury katalońskiej, jako Gościa Specjalnego Warszawskich Targów Książki, jest Instytut Rajmunda Llulla (IRL), przy współpracy z: Urzędem Miasta Barcelony, Biurem Radcy ds. Współpracy, Przejrzystości i Kultury Rządu Balearów i klubem piłkarskim FC Barcelona.

 

Książki poświęcone FC Barcelonie do kupienia na stoisku Wydawnictwa SQN (52/D8) oraz na stoisku „Barcelona i literatura katalońska” (100/D13).

 

Jednorazowe bilety wstępu na Targi w cenach 5 zł (ulgowe) i 12 zł (normalne) do kupienia w kasach targowych na PGE Narodowym.

 

Wydarzenia związane z FC Barceloną – czwartek, 19 maja, PGE Narodowy:

Godzina

Nazwa

Opis

Miejsce

14.00-14.50

Josep Suñol: Krzyk odwagi - projekcja filmu dokumentalnego o FC Barcelonie.

Barceloński klub piłkarski przedstawi film dokumentalny pt. „Josep Suñol: Krzyk odwagi” (2016), przybliżający postać dziennikarza i biznesmena Josepa Suñola i Garrigę (1898-1936), prezesa FC Barcelony, zamordowanego przez wojska frankistowskie na początku hiszpańskiej wojny domowej.

sala Barcelona

15.00-15.50

Literatura i piłka nożna.

Uczestnicy panelu: Manuel Forcano, Jordi Puntí, Carles Vilarrubí

Moderator: Tomasz Wiśniowski (dziennikarz TVN 24, tłumacz) Zgodnie ze sloganem klubu, wymyślonym w latach 70., FC Barcelona to „więcej niż klub”. To jest wciąż aktualne, ponieważ Barça jest jednocześnie zjawiskiem społecznym, przekazującym najważniejsze wartości kulturowe (przywiązanie wagi do ciężkiej pracy, możliwość przynależności do społeczeństwa katalońskiego bez względu na pochodzenie, poczucie dumy z katalońskiej tożsamości), globalną organizacją sportową, będącą jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, oraz kulturowym doświadczeniem, które opisuje wielu autorów. Pisarz i zagorzały kibic Jordi Puntí porozmawia z Carlesem Vilarrubím, wiceprezesem klubu o literackim i kulturowym wymiarze piłki nożnej.

sala Barcelona

16.30

Konkurs Literacki współorganizowany ze szkółkami FC Barcelony w Warszawie

Uczestnicy: Jordi Sierra i Fabra, Carles Vilarrubí

scena główna – Kanapa Literacka

 

Patronem medialnym wydarzeń został Fan Club Barça Polska oraz portal FCBarca.com.