Congrés Mundial de Penyes to wydarzenie na którym jesteśmy obecni od kilku lat. Również tym razem nie mogło zabraknąć reprezentantów Fan Club Barça Polska.

 

Zanim jednak dotarliśmy na Kongres, dzień wcześniej uczestniczyliśmy w spotkaniu Zona 30 –Món do której należymy. Fan Kluby podzielone są na 3 główne części (federacje terytorialne):

 1. Katalonia, Walencja, Baleary Katalonia Północna, ta część obejmuje 18 stref
 2. Reszta Hiszpanii, 11 stref
 3. Świat, tu jest tylko jedna strefa, do której należy właśnie Fan Club Barça Polska. Zona 30 – Món przewodzi Toni Freire, którego niedawno gościliśmy w Ostródzie przy okazji X-lecia naszego Fan Klubu.

Niestety w całej machinie jesteśmy tylko małym ziarenkiem, ponieważ cała nasza światowa zona ma jedynie jeden głos na 30. Co zrozumiałe większość głosów zarezerwowane jest dla Katalonii oraz reszty Hiszpanii, jednak wydaje się, że naturalnym wobec rozwoju Zona 30 byłoby podzielenie strefy chociaż na kontynenty.

 

Spotkanie naszej strefy miało charakter kameralny. Tu dyskutowane były głównie zagadnienia administracyjne, sposób komunikacji wewnątrz grupy. Wszyscy zgodzili się co do tego, że obecny proces aplikowania i implementowania Carnet de Penyista jest zupełnie niezadowalający i generuje wiele problemów.

 

Odnieśliśmy wrażenie, że to kilkugodzinne spotkanie było tylko w małej części merytoryczne, ponieważ większość czasu zajęły dyskusje między uczestnikami o w naszej opinii nieistotnych sprawach.

 

Toni przedstawił także aplikację działającą podobnie jak znany portal społecznościowy. Jest ona przeznaczona do Fan Clubów i ma wiele możliwości między innymi komunikowania członkom ważnych informacji.

 

10 sierpnia 2016 roku odbyła się główna część kongresu. Było to XXXVII tego typu spotkanie. Jak się okazało było to pod względem liczby uczestników rekordowe wydarzenie. W tym roku na Kongres przybyło z Katalonii, Hiszpanii oraz reszty świata ponad 1300 osób. Obecni byli przedstawiciele wszystkich kontynentów jednak jak co roku dominowali kibice dla których kataloński jest językiem rodzimym.

 

Historia ukonstytuowanego kibicowania czyli osób zrzeszonych w tzw. Penyes sięga 1950 roku. Obecnie liczba peñistas (wszystkich członków oficjalnych fan klubów FC Barcelony) wynosi 156.696.

 

Wydarzenie zaplanowano na cztery godziny zakończone lunchem oraz spotkaniem nieformalnym.

 

Jako pierwszy po krótkim przywitaniu przez Joana Giméneza wystąpił Antoni Guil i Román jak się później okazało bardzo charyzmatyczny człowiek. Antoni w imieniu Zarządu FC Barcelony przedstawił nowy projekt nazwany S.XXI. Jest to iście korporacyjny twór zawierający 9 kluczowych punktów, które mają wzmacniać, konsolidować i porządkować współpracę Klubu, Penyi oraz samych Penyi między sobą.

 

FC Barcelona pragnie, aby Fan Kluby wkroczyły w XXI wiek. Według planu projekt zaczyna się w bieżącym 2016 roku, a zmiany mają zostać zaimplementowane do 2022 roku.

 

Obecnie punkty to jedynie hasła, ale mamy nadzieję, że wkrótce Klub odkryje przed nami wszystkie karty.

 1. FEDERATION DEVELOPMENT PLAN – plan rozwoju federacji.
 2. COMMUNICATIONS PLAN – plan komunikacji, głównie ujednolicenie komunikacji na linii-klub-fan klub- członkowie fan klubu.
 3. SPONSORSHIP PLAN – plan sponsorski.
 4. SOCIS, FEM PENYA! – zachęcanie członków fan klubów do zostania socio (oficjalnym członkiem klubu), umożliwienie kontaktów między członkami fan klubu (peñistas) oraz członkami klubu (socios).
 5. SUPPORTERS CLUB DEVELOPMENT PLAN – plan rozwoju fan klubów, modernizacja, przyciąganie nowych grup, kreowanie nowych akcji.
 6. SUPPORTERS CLUBS CITY PROJECT – ścisła współpraca z miastem, współpraca przy inicjatywach oraz wydarzeniach.
 7. SPORT DEVELOPMENT PLAN AND FORMATION OF SUPPORTERS CLUB – działania na rzecz współpracy Fan Klubów z młodzieżowymi organizacjami sportowymi.
 8. SOLIDARITY COUNCIL DEVELOPMENT PLAN – działania na rzecz fundacji, współpraca z Fundacją FCB, zachęcanie do odpowiedzialności społecznej.
 9. PROJECT „FROM CATALONIA TO THE WORLD” – międzynarodowa ekspansja na rynki, które są szczególnie atrakcyjne i strategiczne dla Klubu.

Jak podkreślał Antoni Guil i Román potrzebna jest zmiana, a projekt XXI odpowiada na te potrzeby. Szczególnie ważnym dla Klubu jest nasze zaangażowanie w rozprzestrzenianiu wiedzy o FC Barcelonie, godne reprezentowanie Klubu, wszelkie działania na rzecz Fundacji oraz odpowiedzialność społeczna.

 

Pierwszą trwającą ok. dwóch godzin część zakończyły pytania, które wcześniej zostały przesłane do Klubu. Pytania pochodziły jedynie od hiszpańskich fan klubów.

 

Po przerwie na salę konferencyjną w Palau de Congressos de Catalunya wkroczył ścisły Zarząd FC Barcelony z Prezesem Josepem Maria Bartomeu oraz Vice Prezesem Jordi Cordonerem i Casaus.

 

Ta część Kongresu rozpoczęła się od minuty ciszy która miała uczcić dwie osoby, które opuściły nas w ostatnim czasie, a w żyłach których z pewnością płynęła  bordowo-granatowa krew. Mowa oczywiście o Johannie Cruyffie i Manelu Vich. O ile pierwsze nazwisko kojarzą nawet osoby, które nie interesują futbolem to drugie nie jest już takie oczywiste. Nie jest oczywiste, ale każdy prawdziwy Cule je zna, otóż Manel Vich to słynny komentator z Camp Nou (wcześniej z Les Corts). Człowiek, który jako spiker spędził w Klubie 58 lat opuszczając jedynie 5 dni! Jego „Bona nit i benvinguts a l’estadi” przeszło już do historii.

 

Niestety Manel tak jak Johann przegrał walkę z rakiem. Odegrana na żywo żałobna melodia uczyniła tę chwilę jeszcze bardziej podniosłą.

 

Następne dwie godziny to czas podsumowań działalności Klubu w ostatnim roku, garść statystyk oraz kilka prezentacji w formie filmów.

 

Jordi Cardoner podziękował wszystkim obecnym uczestnikom za ogrom pracy jaki włożyli w promocję, pracę na rzecz klubu i Penyi oraz podkreślił, że wymaga to zawsze poświęcenia części życia prywatnego i tym bardziej Klub jest wdzięczny za zaangażowanie.

 

W dalszej części zostali przedstawieni oficjalni sponsorzy premium na zbliżający się sezon. Są to: Beko, Estrella, Audi, Konami, Gillette i La Caixa.

Kiedy niektórych powoli dopadało znużenie głos ponownie zabrał Joan Giménez, który rozpoczynając wypowiedź od słów „tradycyjnie jak co roku….” wzbudził burzę oklasków, ponieważ w tym momencie wszyscy już wiedzieli, że na scenę wkroczą nowi zawodnicy pierwszej drużyny.

 

Nieco spięci stanęli przed nami André Gomes, Lucas Digne, Samuel Umtiti, Denis Suárez i Sergi Samper. Każdy przywitał się z uczestnikami Kongresu. Oczywiście wypowiedzi nie były zbyt rozbudowane jak można było się spodziewać. Wszyscy podkreślili, że są bardzo szczęśliwi oraz zaszczyceni móc grać w drużynie jaką jest FC Barcelona.

 

Chyba największy entuzjazm wzbudził Umtiti, który nieśmiało wykrztusił  "Visca el Barça y visca Catalunya".

 

Nowi zawodnicy spędzili na scenie kilkanaście minut cierpliwie pozując do zdjęć, po czym opuścili salę.

 

Jordi Moix, dość wyczerpująco przybliżył projekt ESPAI BARCA -plan rozbudowy całego kompleksu, który obecnie obejmuje między innymi Camp Nou czy Palau Blaugrana. Poczekamy jeszcze kilka lat na nowe Camp Nou, na 105 000 miejsc. Modernizacja ma pochłonąć 600 mln. Euro. Podobno najczęściej zadawanym Jordiemu pytaniem jest “czy na zewnętrznej odkrytej galerii nie dosięgnie nas deszcz?”. Jordi cierpliwie odpowiada, że nie ma takiej możliwości, ale jeżeli obejrzycie projekt dachu w tym miejscu to zobaczycie, że pytanie nie jest zupełnie bezpodstawne.

 

Wartym odnotowania jest też, że część wydarzenia została poświęcona tematowi kobiet, które wspierają Klub. Jak podkreślił Prezydent obecnie w Klubie jest ok. 20%-25% kobiet oraz, że w Zarządzie są jedynie dwie, natomiast 52 Fan Klubom przewodzą kobiety. Josep Maria Bartomeu podkreślił również, że trwają prace nad aktywizacją kobiet i większego włączenia ich w struktury Klubu.

 

Nawiązując do tematu Maria Teixidor z Zarządu Klubu przedstawiła krótki film na temat kobiet wspierających Klub. Była to swoista laurka dla w teorii słabszej płci ;).

 

W ten właśnie sposób spędziliśmy  cztery godziny na podsumowaniach, statystykach, przemówieniach motywacyjnych oraz podziękowaniach zakończonych głośnym:

"Visca les penyes del Barça, Visca el Barça i Visca Catalunya"

Po części oficjalnej nastąpiła część mniej oficjalna, którą rozpoczął obiad. Ten czas to znakomita okazja wymiany doświadczeń oraz zawierania znajomości. W naszym najbliższym otoczeniu siedzieli między innymi przedstawiciele Penyi z Bazylei, Argentyny czy katalońskiego Palafolls. Prezes Palafolls, kiedy usłyszał, że jesteśmy z Polski natychmiast poinformował nas, że Stegna jest ich Miastem Partnerskim. Natomiast patronem Penyi z tego znajdującego się ponad 80 km na północ od Barcelony miasteczka jest Josep Sunyol i Garriga, były Prezes Klub FC Barcelona zamordowany w Sierra de Guadarrama w 1936 roku.

 

 

Niewątpliwą przyjemnością było dla nas również towarzystwo kobiety, która już ponad 30 lat pełni rolę Prezesa w jednej z lokalnych penyi. Nie da się ukryć, że katalońskie oraz hiszpańskie fan kluby to stowarzyszenia kierowane w większości przypadków przez starszych ludzi, bardzo często już na emeryturze, mimo to ich entuzjazm jest czasami zadziwiający.

 

Obiad uświetnił występ Roser, piosenkarki pop współpracującej z Klubem.

 

Część nieformalna okazała się dla nas najbardziej inspirująca i owocna. Zebraliśmy kilka pomysłów, które postaramy się adaptować na potrzeby naszego fan klubu.

 

Opuszczając Palau de Congressos de Catalunya zostawiliśmy sympatycznych Katalończyków z wyuczonym polskim zwrotem „Na zdrowie!” :)

Podsumowaniem całego dnia, a właściwie trzech ostatnich dni był mecz. Wszyscy wiedzą, jak się skończył, a dogłębnej analizy dokonały na pewno wszystkie serwisy sportowe więc nie będziemy pisać relacji z tego wydarzenia. Z kronikarskiego obowiązku dodamy jednak, że Barcelona w Pucharze Gampera pokonała Sampdorię 3:2.

 

To były intensywne i pracowite dni, z których wynieśliśmy dużo inspiracji. Niezmiernie cieszy nas fakt, że jako Penya jesteśmy rozpoznawalni nie tylko przez członków innych Fan Klubów, ale także przez Zarząd FC Barcelony, który uważnie śledzi nasze poczynania i doskonale się orientuje w tym co u nas słychać.

 

AUTOR: Natalia Nowakowska